Yaşlılıkta Öğrenme ve Hatırlama Güçlüğü

5 Eylül 2021 by Bilge Bakımevi0
Yaslilikta-Ogrenme-ve-Hatirlama-Guclugu.png

Yaşlılık dönemi pek çok sağlık sorununun habercisi olduğu gibi bazı sorunlar bu dönemde daha belirgin bir biçimde yaygın olarak gözlemlenir. Söz konusu sorunlar arasında yaşlılık döneminde en yaygın olarak gözlemlenen durum şüphesiz ki unutkanlık temelli ortaya çıkan öğrenme ve hatırlama güçlükleridir. Olağan gibi görünen bu tarz sağlık sorunları yeteri kadar dikkat gösterilmemesi halinde çok daha ciddi sağlık sorunlarını tetikleyebilir.

Özellikle hatırlama güçlükleri yaşlılığa bağlı olarak ortaya çıkan temel sorunlardan biri gibi görülür. Aynı zamanda nörolojik pek çok sağlık sorununun belirtileri arasında olan hatırlama güçlükleri, doğru tetkikler yapılarak araştırılmalıdır. Öğrenme güçlükleri ise tahmin edildiği üzere yaşlılığa bağlı olarak beyin hücrelerinin eski işleyişlerini yerine getiremiyor olmalarından kaynaklanır.

Yaşlılık döneminde öğrenme ve hatırlama güçlükleriyle karşılaşmamak adına her bir bireyin yetişkinlik süresi boyunca hafızayı güçlendiren ve beyin fonksiyonlarını devamlı olarak aktif tutan etkinlikler gerçekleştirmesi önerilir. Aynı zamanda yaşlılık döneminde ortaya çıkan öğrenme ve hatırlama güçlükleri de bu tarz aktiviteler ve etkinlikler aracılığıyla yine denetim altına alınabilmektedir.

NEREDEYİZ115/3 Sok. B.Blok No:3/1 Erzene Mahallesi Bornova/İZMİRMailinfo@bilgebakimevi.comSABİT0 (232) 290 09 83CEP 0 (533) 375 09 83
Aydınlatma Metini
Aydınlatma Metini

© BİLGE İLERİ YAŞ BAKIM VE YAŞAM EVİ - 2019