Yaşlılıkta Beslenme nasıl Olmalı?

17 Haziran 2021 by Bilge Bakımevi0
Yaslilikta-Beslenme-nasil-Olmali.png

Yaşlılıkta Beslenme nasıl Olmalı?

Yaşlılık dönemi, insanın gelişim dönemlerinde bulunan bazı rutinlerin revize edilmesi gereken bir dönemdir. Yaşlılık dönemine giren bireylerde yetişkinlikte olduğundan çok daha özenli bir şekilde beslenme alışkanlıklarına ve düzenine dikkat edilmesi gerekir. Yaşlı bireylerin doğru ve etkili şekilde beslenmesi adına öğün sayılarına, miktarlarına ve besin çeşitliliğine özen gösterilmelidir.

Yaşlılık dönemine giren bireylerde şeker tüketiminin kesinlikle azaltılması ve olabildiğince kontrol altına alınması zaruri bir durumdur. Yine yaşlılık döneminde beslenme alışkanlıkları kapsamında uzman görüşlerin birleştiği ve dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli durum sebze ve meyve tüketiminin yetişkinlik dönemine göre çok daha yüksek seviyelere çekilmesidir.

Aynı zamanda yaşlılık dönemi beslenme alışkanlıkları yoğun protein tüketimine yönelik olacak şekilde düzenlenmeli ve yaşlı bireylerin olması gerektiği kadar protein aldığından emin olunmalıdır. Besin çeşitliliği efektif şekilde sağlanmalı ve hemen her türden besin yaşlı bireylerin; sabah, öğlen ve akşam yemeklerinde kendisine yer bulmalıdır. Dolayısıyla yaşlı bireylerin bakımını üstlenenlerin beslenme alışkanlarına ve beslenme düzenlerine yeteri kadar dikkat etmeleri gerektiği açıkça görülebilir.


Leave a Reply


NEREDEYİZ115/3 Sok. B.Blok No:3/1 Erzene Mahallesi Bornova/İZMİRMailinfo@bilgebakimevi.comSABİT0 (232) 290 09 83CEP 0 (533) 375 09 83
Aydınlatma Metini
Aydınlatma Metini

© BİLGE İLERİ YAŞ BAKIM VE YAŞAM EVİ - 2019