Alzheimer Aşısı

17 Haziran 2021 by Bilge Bakımevi0
Alzheimer-asisi.png

Yaşlılık döneminde gözlemlenen en temel sağlık sorunlarından olan Alzheimer hastalığının günümüzde etkili bir şekilde kullanılan herhangi bir tedavi yöntemi bulunmuyor. Buna karşın Alzheimer hastalığını önlemek ve özellikle yaşlılık döneminde Alzheimer’a yakalanma risklerini minimal düzeylere indirebilmek için günümüzde pek çok farklı araştırma ve çalışmanın yapıldığı da biliniyor.

Alzheimer hastalığı

Son dönemde yapılan ve Alzheimer hastalığını yaşlılık döneminde gözlemlenen en yaygın hastalık olmaktan uzaklaştırmaya yönelik araştırmalar arasında aşı çalışmaları da bulunmakta. Günümüze yakın bir dönemde başlayan Alzheimer Aşısı çalışmalarında 2015 yılında geliştirilen AN1792 aşısının bazı yan etkiler göstermesi nedeniyle askıya alındığı bilinmekte. Bununla birlikte söz konusu aşının geliştirilmesi adına bilimsel çalışmalar sürdürüldü.

 

Alzheimer ve Meningoensefalit

Günümüzde de aktif olarak devam eden Alzheimer Aşısı çalışmalarında önemli bir yol kat edildiği uzman açıklamalarından anlaşılıyor. Özellikle Alzheimer’lı bireylerde ilk aşı denemeleri sonucunda gözlemlenen meningoensefalit gelişmeleri söz konusu çalışmalarda kısa süreli kesintiler oluşmasına sebep olsa da son dönemde tekrardan daha güçlü bir şekilde sürdürülen yeni çalışmalar insanlığın Alzheimer’a karşı elde edeceği en büyük başarıyı sağlayabilir.

NEREDEYİZ115/3 Sok. B.Blok No:3/1 Erzene Mahallesi Bornova/İZMİRMailinfo@bilgebakimevi.comSABİT0 (232) 290 09 83CEP 0 (533) 375 09 83
Aydınlatma Metini
Aydınlatma Metini

© BİLGE İLERİ YAŞ BAKIM VE YAŞAM EVİ - 2019