Yaşlılık ve Uyum Problemleri

30 Eylül 2021 by Bilge Bakımevi0
Yaslilik-ve-Uyum-Problemleri.png

Bireylerin yaşlılık dönemine giriş yaptığının en temel belirtileri arasında ortaya çıkan bulgular büyük oranda uyum sorunları üzerinedir. Pek çok farklı alanda olduğu gibi özellikle sosyalleşme konusunda uyum sorunlarının ortaya çıkması yaşlılık döneminde en yaygın biçimde gözlemlenen bulgudur. Söz konusu uyumsuzlukların sebepleri farklı olabileceği gibi nedenlerinin en doğru şekilde analiz edilmesi yaşlılık döneminde olan yakınlarımıza doğru ve etkili bir yaklaşım sergileyebilmek adına son derece önemlidir.

Yaşlılık döneminde ortaya çıkan ve çoğunlukla sosyalleşme konusunda belirgin biçimde gözlemlenen uyumsuzluklar yaşanan nörolojik sağlık sorunlarının belirtisi olabilir. Özellikle Alzheimer ve Demans gibi nörolojik hastalıkların en belirgin bulguları arasında yer alan uyumsuzluk temel anlamda yaşam sağlanan ortama yönelik bir uyum problemi şeklinde ortaya çıkar.

Bazı durumlarda ise herhangi bir sağlık sorunu yaşanmaksızın yaşlılık döneminde uyumsuzluk olgusunun ortaya çıkması olasıdır. Bu tarz durumların en temel sebebi ise yaşlıların yaşamlarını sürdürdükleri yaşam alanında yeteri kadar memnun olmamaları üzerinedir. Aynı zaman da farklı duygusal durumlara ev sahipliği yapabilecek bu tarz uyumsuzluk sorunlarında kalıcı çözümler aranmalıdır.

NEREDEYİZ115/3 Sok. B.Blok No:3/1 Erzene Mahallesi Bornova/İZMİRMailinfo@bilgebakimevi.comSABİT0 (232) 290 09 83CEP 0 (533) 375 09 83
Aydınlatma Metini
Aydınlatma Metini

© BİLGE İLERİ YAŞ BAKIM VE YAŞAM EVİ - 2019