Felç Nedir? Belirtileri Nelerdir?

15 Ağustos 2021 by Bilge Bakımevi0
Felc-Nedir-Belirtileri-Nelerdir.png

Felç Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Felç ya da halk arasında daha bilinen adıyla İnme, beyinde vücudun faklı bölgelerindeki işleyişi yöneten bölümlerin hasar alması sonucunda ortaya çıkan ve çoğunlukla ani olarak gözlemlenen bir hastalıktır. Felç pek çok sebepten kaynaklanarak ortaya çıkabildiği gibi temel olarak beyinde önemli bir fonksiyona sahip olan hücrenin kanla teması sonucunda gelişir.

Beynin vücudun geri kalan fonksiyonlarını yönettiği herhangi bir alanına kan akışının yavaşlamasına sebep olan bu temas, felcin ortaya çıkmasının en temel sebebidir. Tıbbi olarak bir acil durum sağlık sorunu şeklinde tanımlanan felcin belirtileri ise her ne kadar sorun anlık olarak gelişiyor olsa da son derece önemli ve belirgin bulgular sunabilir.

Bulantı, kusma, görme kaybı, konuşma ve dil bozuklukları, dengenin yitirilmesi, yoğun bir biçimde tek bir bölgede gözlemlenen şiddetli ağrılar, gibi durumlar felcin en temel belirtileri arasındadır. Felç belirtilerinin ortaya çıktığı vücut bölümleri çoğunlukla kol, el ve bacaklar olmakla birlikte bazı durumlarda vücudun farklı alanlarında belirtinin ortaya çıkması olasıdır.

NEREDEYİZ115/3 Sok. B.Blok No:3/1 Erzene Mahallesi Bornova/İZMİRMailinfo@bilgebakimevi.comSABİT0 (232) 290 09 83CEP 0 (533) 375 09 83
Aydınlatma Metini
Aydınlatma Metini

© BİLGE İLERİ YAŞ BAKIM VE YAŞAM EVİ - 2019