Demans Hakkında Kısaca Bilgi

15 Kasım 2021 by Bilge Bakımevi0
Demans-Hakkinda-Kisaca-Bilgi.png

Demans Hakkında Kısaca Bilgi

Demans, sanıldığının aksine tek bir hastalık değil, unutkanlığın merkezde olduğu hastalık silsilelerinin genel ismi. Yaşlı bireylerde demans görülme olasılığı yüksek olmakla birlikte bazı hastalıklara bağlı olarak da demans ortaya çıkabiliyor. Bunun yanı sıra hastalığın gençlerde de görüldüğüne dair çeşitli bulgular var.

Düşünmeyi, hafızayı, sosyal becerileri etkilemekte olan bir grup semptomu olarak bilinen demans, çeşitli evrelerden meydana gelmekte ve evreler arasındaki geçiş genellikle 5-10 sene içerisinde olmakta. Birçok türü bulunan demans hastalığının sıklıkla gözlenen belirtileri ise şu şekilde:

  • Odaklanma ve dikkat etme yeteneği
  • İletişim ve dil
  • Bellek
  • Görsel algı
  • Muhakeme ve yargı

Yukarıdaki işlevlerden en az ikisinde bozulmalar meydana gelmesi, kişilerin demans hastalığı ile karşı karşıya bulunduğunu ifade edebilmekte. Bunların yanı sıra demansın en çok görülen belirtisi ise yeni alınan bilgilerin unutulmasıdır. Bu belirtilerden en az ikisinin görülmesi durumunda bireylerin doktor kontrolüne gitmesi erken tedavi açısından oldukça önemli. Hastalığın tedavisinde semptomatik tedavi uygulamalarının kullanıldığını söylemek de faydalı olacaktır.

NEREDEYİZ115/3 Sok. B.Blok No:3/1 Erzene Mahallesi Bornova/İZMİRMailinfo@bilgebakimevi.comSABİT0 (232) 290 09 83CEP 0 (533) 375 09 83
Aydınlatma Metini
Aydınlatma Metini

© BİLGE İLERİ YAŞ BAKIM VE YAŞAM EVİ - 2019