Depresyon Alzheimer İlişkisi

17 Kasım 2021 by Bilge Bakımevi0
Depresyon-Alzheimer-Iliskisi.png

Depresyon Alzheimer İlişkisi

Bilindiği üzere Alzheimer, tamamen önlenmesi mümkün olmayan hastalıklardan birisidir. Hafıza sorunları ile kendini göstermekte olan Alzheimer ile depresyon arasında ilişki olduğu, çeşitli çalışmalar ile açıklanmış durumlardan birisidir. Peki ama Alzheimer ve depresyon arasındaki ilişki tam olarak nasıl?

Kronik depresyonlar, bireylerin yaşantılarını çok fazla olumsuz etkilemekte ve kronik depresyon hastalarında Alzheimer semptomlarının görülme riskinde artış meydana gelmekte. Depresyon hastalığı, beyinde bazı değişimler görülmesine neden olmakta, bu durum Alzheimer hastalığı belirtilerinin de görülmesine yol açmakta.

Beyindeki bilgi akışı, depresyon hastalarında azalmakta olup bu durum, bireylerin yaşantılarında çeşitli sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Hayattan zevk almayı olanaklı kılan hücre gruplarının işlevlerini iyi bir şekilde yapamaması, noradenerjik kimyasal ileticilerin yetersiz olması, depresyonun beyinde meydana getirdiği değişiklikler olarak bilinmekte.

Beyinde oluşan değişikliklerin uzun süreli olması, bu durumların kalıcı olmasına neden olabilmekte, bu ise öğrenmeyi güçleştirmekte. Uzun süren depresyonlarda gerekli tedavilerin uygulanmaması, Alzheimer adına bir risk grubu olarak bilinmekte. Bu nedenle uzun süreli depresyonların tedavi edilmesi kritik öneme sahiptir.

NEREDEYİZ115/3 Sok. B.Blok No:3/1 Erzene Mahallesi Bornova/İZMİRMailinfo@bilgebakimevi.comSABİT0 (232) 290 09 83CEP 0 (533) 375 09 83
Aydınlatma Metini
Aydınlatma Metini

© BİLGE İLERİ YAŞ BAKIM VE YAŞAM EVİ - 2019