Alzheimer ve Diyabet

20 Ekim 2021 by Bilge Bakımevi0
alzheimer-ve-diyabet.png

Alzheimer ve Diyabet

Alzheimer ve Diyabet; Son dönemde yapılan bilimsel çalışmalarda yaşlılık döneminde en yaygın olarak gözlemlenen bazı hastalıkların temel olarak birbirleriyle ilişki halinde olduğu ortaya çıktı. Özellikle yaşlılık döneminin en sık gözlemlenen sağlık sorunları arasında yer alan Alzheimer ve Diyabet ilişkisi incelendiğinde bu iki hastalığın birbirleriyle ilişki içerisinde olduğu ve hatta aynı olabilecekleri iddia ediliyor.

Alzheimer’ın temel belirtilerinin Diyabet hastalığına benzerlik taşıyor olması söz konusu araştırmaların çıkış noktası olmakla birlikte bazı uzmanlar tarafından ortaya atılan iddiaya göre Alzheimer hastalığı Diyabet hastalığının bir türü olan Tip-3 Diyabet hastalığı bile olabilir. Diyabet her ne kadar fiziksel bir sağlık sorunu gibi görünüyor olsa da özellikle Tip-3 Diyabet hastalığı önemli nörolojik belirtileriyle dikkat çekmektedir.

Aynı zamanda her iki hastalığın kaynaklarının da benzerlik gösteriyor olması uzmanların bu iki hastalığı birlikte inceleme konusunda yapmış olduğu çalışmaların temel dayanak noktalarından biri. Yapılan son incelemelerde elde edilen bulgular ise çarpıcı gerçeği daha açık bir biçimde ortaya koydu. Çalışmalara göre vücutta bulunan insülin hormonu, beyin hücrelerinin hafıza kaybına korunması gibi temel bir işleve sahip olduğunu kanıtladı.

NEREDEYİZ115/3 Sok. B.Blok No:3/1 Erzene Mahallesi Bornova/İZMİRMailinfo@bilgebakimevi.comSABİT0 (232) 290 09 83CEP 0 (533) 375 09 83
Aydınlatma Metini
Aydınlatma Metini

© BİLGE İLERİ YAŞ BAKIM VE YAŞAM EVİ - 2019