Alzheimer Hastasına Nasıl Bakılmalıdır?

8 Temmuz 2021 by Bilge Bakımevi0
Alzheimer-Hastaligi-Tedavi-Yontemleri.png

Alzheimer Hastasına Nasıl Bakılmalıdır ?

Yaşlılık döneminde ortaya çıkan en temel nörolojik sağlık sorunlarından olan Alzheimer, Demans hastalığının günümüzde en yaygın olarak gözlemlenen türüdür. Alzheimer hastaları çoğunlukla sosyal ve gündelik yaşantıyı idame ettirme konusunda zorluklar yaşadığı gibi hastalığın son evreye gelmesi halinde yaşanan bu olumsuzlukların çok daha vahim sonuçlar doğurması ya da tamamen sosyal becerilerin kaybolması olasıdır.

Özellikle son evre Alzheimer sosyal becerilerin kullanılmasında yaşanan sorunlardan dil ve konuşma becerilerinin tamamen kullanılamamasına kadar son derece geniş kapsamlı ve zorlayıcı olumsuzluklara gebedir. Hastalığın başlangıç aşamasında etkili bir tedavi yönteminin benimsenmesi ve hasta bireyin konforlu bir yaşam alanında stres ya da kaygı gibi durumlardan uzak olması tedavi sürecinde oldukça önemli bir yere sahiptir.

Aynı zamanda Alzheimer sorunlarının daha da ciddi problemler doğurmaması ve olabildiğince hastalığın kontrol altında tutulması adına düzenli bakım ve tetkiklerin yapılması, zihinsel gelişim için aktiviteler ve erkinlikler gerçekleştirilmesi de oldukça kritik bir önem içerir. En nihayetinde nörolojik bir sağlık sorunu olan Alzheimer hastalığının doğru bakım teknikleri, düzenli takipler ve sosyalleşme konusunda aktivitelerle gözetim altına alınması gerekir.


Leave a Reply


© BİLGE İLERİ YAŞ BAKIM VE YAŞAM EVİ - 2019