Alzheimer Hastalığının En Önemli Belirtileri

30 Haziran 2021 by Bilge Bakımevi0
Alzheimer-Hastaliginin-En-Onemli-Belirtileri.png

Alzheimer Hastalığının En Önemli Belirtileri

Günümüzde yaşlılık döneminde en yaygın olarak gözlemlenen Demans türlerinin başında gelen Alzheimer hastalığı pek çok farklı bulgu ve belirtiyle ortaya çıkabilmektedir. Yaygın olarak gözlemlenen diğer Demans türlerinden farklı olarak Alzheimer hastalığı özellikle erken dönemde çok daha yoğun unutkanlık, kısa süreli hafıza kayıpları ve gündelik işlerde zorluk yaşama gibi belirtiler içerir.

Alzheimer hastalığının en yaygın olarak gözlemlenen bulguları arasında belirtilmiş olduğu üzere gündelik işleri yapma konusunda yaşanan aksaklıklar gelir bunlardan bazıları;

Diş fırçalama,
El yıkama
Tuvalet ihtiyaçlarını karşılama,
Benzeri kişisel ve temel ihtiyaçların giderilmesi amacıyla gerçekleştirilen pek çok eylem Alzheimer hastaları tarafından son derece zorlayıcı karşılanabilir.

Alzheimer belirtileri arasında görece ön plana çıkan ve Alzheimer hastalığını diğer Demans türlerinden ayıran en temel bulgulardan biri de konuşma ve dil becerilerinde yaşanan yoğun olumsuzluklardır. Anlamsız cümleler ya da kelimelerin uygun olan yerlerde kullanılmaması gibi durumlar şeklinde ortaya çıkan bu tarz belirtiler bazı durumlarda yakın dönemde yaşanan olayların ifade edilmesinde güçlükler yaşanması biçiminde de ortaya çıkabilir.

NEREDEYİZ115/3 Sok. B.Blok No:3/1 Erzene Mahallesi Bornova/İZMİRMailinfo@bilgebakimevi.comSABİT0 (232) 290 09 83CEP 0 (533) 375 09 83
Aydınlatma Metini
Aydınlatma Metini

© BİLGE İLERİ YAŞ BAKIM VE YAŞAM EVİ - 2019