Selçuk Huzurevi

20 Nisan 2022 by Bilge Bakımevi0
1-14-1200x801.jpg

Selçuk huzurevi yaşlıların günlük ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik verilen hizmetleri içeren bir kuruluştur. Yaşlı bakım merkezlerinde bu hizmetlere ek olarak ihtiyaç sahiplerine yönelik fizik tedavi ve özel bakım bölümleri de bulunmaktadır. Selçuk huzurevi aynı zamanda yaşlıların ve tedavisi mümkün olmayan sakatlıkların bakımının yapıldığı bir tesistir.

Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı Aile Genel Müdürlüğü’ne bağlı huzurevlerinde sosyal teftiş raporları  onaylandıktan sonra 60 yaş ve üzeri kişilere belli bir ücret karşılığında  bakım hizmeti alınabilmektedir. Ayrıca şehir merkezlerindeki huzurevlerinde de aynı koşullar geçerlidir. Bu çerçevede, yaşlılar için rehabilitasyon merkezleri ve 60 yaş ve üstü kişiler için huzurevleri, belirtilen koşulları sağlamaları halinde merkezin bakım hizmetlerinden yararlanabilmektedir.

Huzurevlerinin Önemi

Huzurevleri ve bakımevleri, belirli bir yaşın üzerindeki insanların  sağlık ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanması için esastır. Huzurevleri özellikle bakıma muhtaç olan yalnız yaşlılar için son derece önemli kurumlardır. Selçuk huzurevi yaşlıların tüm bakımlarını çalışan güler yüzlü personeli ile en iyi şekilde yapmaktadır. Amaç yaşlı misafirlerin yaşam konforlarını artırabilmektir.

 Huzurevlerinin Popüler Olmasının Nedenleri

Huzurevlerinin son yıllarda daha popüler olmasının bazı nedenleri vardır. Bunlar;

  • Sağlık sorunları
  • Yaşlılar kendilerine bakamıyorlar
  • Bütün gün evde yalnız yaşamak istemiyorlar
  • Hayatın değerli olduğunu düşünüyorlar
  • Çocuklarına yük olma fikri
  • Yalnızlık hissinden kurtulma isteği
  • Güvende hissetme isteği
  • Sosyalleşme ihtiyacı

 

Hemşirelikte koşulların iyileştirilmesi gibi birçok faktör bakıma muhtaç yaşlılar için huzurevi ihtiyacına yol açmaktadır. Bu temelde kendine bakmakta zorlanan yaşlılar, huzurevinin sunduğu hizmette hak ettikleri bakım ve hizmeti almalıdır.

Toplumda yaşlılara yönelik yanlış algılar karşısında bu kavramları doğru şekilde ve doğru yerde ele almanın en sağlıklı yolu bu olacaktır. Unutulmamalıdır ki toplumdaki yaşlıların yanlış anlaşılmalarına rağmen, yaşlıların yaşam deneyimleri gençlerden fazladır. Ancak gençlerimizin hayatlarındaki deneyimlerine rehberlik edebilen yaşlılarımız bir yandan yaşamlarının ardından hastalanmaları normal hale gelmişken, gençlerin istedikleri pozisyona gelememeleri normaldir. Bu durumda bizden yaşça büyük kişilerin yaşadığı ve algıladığı tedaviler kaçınılmaz olarak onların ruhsal çöküntülerine neden olacaktır. Bu konuda firmamızdan hizmet alabilirsiniz.


Leave a Reply


NEREDEYİZ115/3 Sok. B.Blok No:3/1 Erzene Mahallesi Bornova/İZMİRMailinfo@bilgebakimevi.comSABİT0 (232) 290 09 83CEP 0 (533) 375 09 83
Aydınlatma Metini
Aydınlatma Metini

© BİLGE İLERİ YAŞ BAKIM VE YAŞAM EVİ - 2019