Kilonun Demansa Etkisi Araştırılıyor

10 Ocak 2022 by Bilge Bakımevi0
Kilonun-Demansa-Etkisi-Arastiriliyor.png

Birçok hastalığın genel ismi olarak bilinen ve genel olarak hafızadaki problemlerle ilişkilendirilen demansın nedeni tam olarak bilinmiyor. Pek çok etkenin hastalığın meydana gelmesinde etkisi olduğu düşünülmekte olup bu etkenlerden birinin de fazla kilolar olduğu düşünülmekte. Peki ama kilo ve demans arasındaki ilişki tam olarak nasıl?

Aşırı kilo ve şişmanlığın, uzun bir süredir demansa etkisi olduğu pek çok bilim insanı tarafından düşünülmekte. Bu konuda çeşitli çalışmaların yapıldığını da söylemek mümkün. Yuxian Ma ve ekibinin gerçekleştirdiği ve temelde demans ile aşırı kilolar üzerinden ilerleyen araştırma sonuçları bir hayli çarpıcı.

6582 katılımcının tamamı 50 yaş ve üstündeydi ve bu kişiler 15 yıl boyunca araştırma gereği gözlemlenmişti. Yapılan çalışmalar ile birlikte 6582 kişi içerisinden 453 kişide demans görülmüş. Elli yaşında ve vücut kitle indeksi 30’un üzerinde olan bireyler arasında demans görülme olasılığının çok fazla olduğu, araştırma sonuçlarından biri. Yapılan araştırma, demans ile fazla kilo arasında bir bağlantı olduğunu gözler önüne sermiştir.

NEREDEYİZ115/3 Sok. B.Blok No:3/1 Erzene Mahallesi Bornova/İZMİRMailinfo@bilgebakimevi.comSABİT0 (232) 290 09 83CEP 0 (533) 375 09 83
Aydınlatma Metini
Aydınlatma Metini

© BİLGE İLERİ YAŞ BAKIM VE YAŞAM EVİ - 2019