65 Yaş Üzerindeki Unutkanlıklara Dikkat

3 Haziran 2021 by Bilge Bakımevi0
65-Yas-Uzerindeki-Unutkanliklara-Dikkat.jpg

65 Yaş Üzerindeki Unutkanlıklar

Unutkanlık, her yaş aralığında görülebilen sorunlardan birisi. Fakat uzun süreli unutkanlıklar, özellikle ilerleyen yaşlarda bazı hastalıkların habercisi olabilir. 65 yaş ve üzerindeki bireylerde görülen unutkanlıkların, sonuçları ciddi olabilen hastalıklara neden olabildiği düşünülmekte. Demans, Alzheimer vb. hastalıklar, yaşlılarda unutkanlık ile kendisini belli etmekte olan hastalıklardan bazıları.

Yaşlandıkça unutkanlığın meydana gelmesinin pek çok nedeni bulunmakta olup bu nedenlerden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Çeşitli ilaçların yan etkisi
  • Bazı hastalıklar
  • Hormon sistemi bozuklukları
  • Çeşitli vitamin eksiklikleri

Bu ve bunun gibi hususların her biri, beyin bellek depolarını etkileyebilmekte ve bununla birlikte kişide unutkanlık meydana gelebilmekte. Unutkanlık, çoğu zaman masum bir durum gibi düşünülse de kronik unutkanlıklar, kişinin yaşantısını olumsuz bir şekilde etkilemekte. Bunun yanı sıra bazı unutkanlıkların arkasında Alzheimer, Demans vb. ciddi hastalıklar bulunuyor.

Unutkanlık sorunu ile baş başa kalan 65 yaş ve üstü bireylerin mutlaka doktor kontrolüne götürülmesi ve unutkanlığın neyden meydana geldiğinin bulunması gerekiyor. Gerekli kontrollerin gerçekleştirilmesi, çeşitli hastalıklarda erken teşhis için oldukça faydalı.

NEREDEYİZ115/3 Sok. B.Blok No:3/1 Erzene Mahallesi Bornova/İZMİRMailinfo@bilgebakimevi.comSABİT0 (232) 290 09 83CEP 0 (533) 375 09 83
Aydınlatma Metini
Aydınlatma Metini

© BİLGE İLERİ YAŞ BAKIM VE YAŞAM EVİ - 2019