Sağlıklı Yaşlı Bakımı

Sağlıklı Yaşlı Bakımı

Huzurevinde bakım, uzun süreli bakım olarak da bilinir ve bakımın her alanını kapsar. Yaşlılara sağlık durumlarına göre bakılır. Bakım tesisleri yaşlıların bireysel ihtiyaçlarını karşılar, ilaç tedavisi gibi tıbbi bakımlarıyla ilgilenir. Ayrıca beslenme, iletişim ve psikolojik tedavi için destek sağlar. Bakımevlerinde yalnızca hasta yaşlılar kalmaz aynı zamanda kendini dört duvarın arasına sıkıştırmak istemeyip, kendi yaşıtlarıyla bir arada vakit geçirmek isteyen yani sosyalleşmek isteyen sağlıklı yaşlılar da bakımevlerinden yararlanabilirler.
Bakımevlerinde, bakımevi çalışanları her daim yaşlıların esenliği ile ilgilenir. Sosyal faaliyetler ile aynı yaşta ki bireyler bir araya getirilir. Yürüyüşler veya hobi faaliyetleri ile çeşitli boş zaman etkinlikleri yaşlıların günlük yaşamını zenginleştirir. Yaşlıların çoğu bakımevlerinden uzakta bulmakta zorlandıkları bir sosyal yaşamdan ve yeni bağlantılardan hoşlanırlar. Aynı zamanda yaşlılara yönelik bu bakım şekli yaşlılara bakan akrabaları da rahatlatır.

Sağlıklı Yaşlılarda Beslenmenin Önemi

Doğru ve kaliteli beslenme, hastalığa ve yaşa bakılmaksızın her insanın dikkat etmesi, özen göstermesi gereken bir davranıştır. Yaşlılıkta doğru beslenme, genç yaşlarda ki beslenme kurallarından çok farklı değildir. Tam tahıllı gıdalar, bol sebze ve meyve, günlük taze süt ürünleri ve ara sıra balık tüketmek çeşitli ve dengeli bir menü sağlar. Yağlı ve şekerli yiyecekler çocuklar, genç yetişkinler veya yaşlılar için önerilmez ve bu nedenle mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Beynin daha iyi, etkili çalışması, hafızanın korunması için beslenme özellikle yaşlı insanlar daha önemlidir. Yaş almayla beraber beyin hücrelerinde ölümler meydana gelir ve birtakım hastalıklar ortaya çıkabilir. Bu hastalıkların bilincinde olup, önlenmesi için dengeli ve sağlıklı beslenmek oldukça mühimdir. Bağışıklığınızın güçlü olması, vücudunuzun hastalıklara karşı daha güçlü bir mekanizmaya sahip olmasını sağlar. Yaşlıların sağlık durumu göz önünde bulundurularak kişiye özel doğru ve dengeli beslenme programı hazırlanmalıdır.

Yaslilikta Hangi Besinler Tuketilmeli

Yaşlılıkta Hangi Besinler Tüketilmeli?

Yaşlılar, vitaminler ve mineraller açısından zengin gıdalarla beslenmelidir.
Omega-3 içeren besinler; balık, semiz otu, ceviz.
Vitamin açısından zengin besinler; brokoli, karnabahar.
Nar, oldukça güçlü bir antioksidandır, yaşlılıkta oluşabilecek kalp-damar hastalıklarına karşı koruma sağlar. Etkili bir iltihap gidericidir. Tansiyon yüksekliği olan kişilerin tansiyonunu düşürmede etkilidir. Kolesterol seviyelerini dengeler.Lifli Gıdalar; keten tohumu, tam tahıllar, yulaf ezmesi, pırasa, lahana, elma vs.
Kuruyemişler + Ceviz yapılan önemli çalışmalar sonucunda cevizin, kalp damar hastalıklarından ölme riskini %30 azalttığı ispat edilmiştir.Kafkas halkının gençlik iksiri olan Yoğurt, muhteşem bir kalsiyum kaynağıdır.
Zerdeçal, beyni genç tutarak alzheimer’a yakalanma riskini azaltır. Yaş ilerlemesine bağlı olarak meydana gelen romatizmaya karşı koruma sağlar.

Sağlıklı Yaşlılarda Hareketin Önemi

Hareketli olmak yalnızca spor veya egzersiz yapmak anlamına gelmez, kısa bir yürüyüşe çıkmak da bir harekettir. Beyin egzersiz sırasında endorfin salgılar ve salgılanan  endorfin hormonu dopamin hormonu ile birlikte çalışır ve bu sayede yapılan kısa yürüyüşler bile yaşlılıkta demans oluşumunu engellemeye yardımcı olur. Yapılan kısa yürüyüşler sırasında, beyne temiz oksijen akışı gerçekleşir, kan dolaşımı artar ve beyne giden kan akışı hızlanır. Beyinde oksijen ve kan dolaşımı oluşması sonucunda serotonin ve endorfin hormonu salgılanır. Salgılanan bu hormonlar sayesinde kişi daha dinç, daha mutlu ve daha sakin olur.

Aynı zamanda yürüyüş esnasında kan şekeriniz normal değerine gelir, normal değerine ulaşan kan şekeriniz sayesinde kortizol hormonu da en uygun seviyelere düşer ve hipokampus (yön ve hafıza üzerinde etkili olan beynin arka lobunda yer alan bölge) korunur.

Bu nedenle yaşlıların sağlıklarını korumaları için günlük 20 dakika da olsa yürüyüşe çıkmaları önerilir.

Biz Kimiz ?

Bilge Bakımevi olarak

İlk hedefimiz: Bizi tercih eden sağlıklı yaşlılarımıza ve bize güvenip yaşlısını bizlere emanet eden kişileri her şekilde rahat ettirmektir.
Peki Bilge Bakımevi olarak bizleri tercih eden değerli misafirlerimiz için neler yapıyoruz?

  • Diyetisyen Desteği ile yaşlılarımızın, düzenli ve kendilerine özel hazırlanan beslenme şekliyle daha sağlıklı beslenmelerine olanak sağlıyoruz.
  • Sürekli Bakım Hizmeti desteğimizle her an yanlarında olup bakımlarını en iyi şekilde gerçekleştiriyoruz.
  • Psikolog desteği vererek alanında başarılı Sosyal Hizmet Uzmanımız ile birlikte misafirlerimizin en iyi, en mutlu ruh halinde olmalarını sağlıyor, üzüntü duymamaları,  depresyona girmemeleri için Bilge Bakımevi ve çalışanları olarak  gayret gösteriyoruz.
  • Misafirlerimizde oluşabilecek herhangi bir sağlık sorununa karşı Düzenli Olarak Doktor Kontrolü sağlıyoruz.
  • 7/24 Profesyonel Hemşire Desteği ile herhangi bir küçük sorunda misafirlerimizin yanında hazır bulunuyoruz.
  • Kişisel Bakım İhtiyaçlarını kendi karşılayan sağlıklı yaşlılarımıza  isteklerine göre yardımcı oluyoruz.
  • Düzenli İlaç Takibi ile misafirlerimizin varsa kullanmış oldukları ilaçlarını aksatmamasına yardımcı oluyoruz.
  • Sosyal Faaliyetler düzenleyerek değerli misafirlerimizin sıkılmamalarını sağlıyor, bakımevinde bulunan diğer arkadaşları ile onların daha hoş vakit geçirmeleri için elimizden geleni yapıyoruz.
  • Hobi Faaliyetleri ile sağlıklı yaşlılarımızın vakit geçirirken yapmayı en çok sevdiği uğraşlarını öğrenip onlara bu konuda destek oluyor dilerlerse onlara katılarak beraber eğlenceli aktiviteler gerçekleştiriyoruz.

Türkçe kelime karşılığı geçici olarak birine bırakılan kimse, emanettir. Bizler de hem yakınını hem de kendini bize güvenip emanet eden değerli misafirlerimize/misafir yakınlarımıza ‘hoş geldiniz, mutlu olun, gitmeyin hep bizimle kalın’ diyoruz.

Hedefimiz daima gönülleri hoş etmek, yaptığımız işi hakkıyla yapmak ve karşılıklı huzur içinde yaşamaktır. Sizler mutlu oldukça bizler de mutlu olacağız.

Bakımevi olarak bizleri tercih ettiğiniz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz. Ayrıca İzmir’de huzurevi arayışınız var ise gelip misafirimiz olabilirsiniz.

Bandırma huzurevleri arasında seçim yapmakta kararsız kaldıysanız iletişim bilgilerimizden bizlere ulaşıp gelip bakım evimizi ziyaret edebilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz.

Bilge Bakımevi

NEREDEYİZ115/3 Sok. B.Blok No:3/1 Erzene Mahallesi Bornova/İZMİRMailinfo@bilgebakimevi.comSABİT0 (232) 290 09 83CEP 0 (533) 375 09 83
Aydınlatma Metini
Aydınlatma Metini

© BİLGE İLERİ YAŞ BAKIM VE YAŞAM EVİ - 2019