alzheimer nedir belirtileri

Alzheimer Nedir ? Alzheimer, beyin hücrelerinin ölümüne bağlı olarak gerçekleşen, demansın en ileri evresi olarak bilinen, bilişsel bozukluklar ve hafıza kaybıdır. Alzheimer demansa bağlı hastalıkların %50’sini oluşturmaktadır. Alzheimer genel anlamıyla; düşünememe, hatırlayamama veya farklı davranış segileme gibi sorunlara  neden olan bir demans türüdür. Bulgular çoğunlukla yavaş bir şekilde gelişir, gün geçtikçe kötüleşmeye başlar ve en son evrede günlük rutin işlerin yapılmasına engel olacak kadar şiddetli hale gelir.

Alzheimer Hastalığı Gelişim Süreci

Alzheimer hastalığı ne yazık ki beynin tedavi edilemez bir hastalığıdır. Alzheimer hastalığı olan insanlar giderek daha unutkan, kafası karışmış ve yönünü şaşırmış hale gelir. Bunun nedeni beyindeki sinir hücrelerinin ölümüdür. Maalesef nedeni tam olarak açıklığa kavuşturulmamıştır. Genellikle sinsi başlar ve birkaç yıllık bir süre içinde yavaş ama istikrarlı bir şekilde gelişir. Hastalık ilerledikçe kişilik ve davranış değişiklikleri de ortaya çıkabilir. Ayrıca birçok hasta huzursuz, agresif ve depresif hale gelir. Yargılama ve dil yeteneği azalır. Alzheimer hastalığına yakalanma riski yaşla birlikte artar.

alzheimer belirtileri

Alzheimer Belirtileri Nelerdir?

Aşağıda yer alan semptomların her biri diğer demans türlerinde de ortaya çıkabilir ve hiçbiri tek başına Alzheimer hastalığının teşhisine izin verecek kadar karakteristik değildir.

Alzheimer Nedir  Belirtileri:
  • Hafıza Kaybı: Hemen hemen tüm alzheimer hastalarında görülür ve genellikle hasta ve yakınlarının fark ettiği ilk semptom hafıza kaybıdır. Bir önceki günün olaylarını hatırlamazlar, yaşanılan olaylar gerçekleşmiş gibi davranmazlar. Konuşurken konunun gidişatını kaybetmeleri kolaydır, randevularını unuturlar, cüzdan, gözlük, kimlik kartı ve anahtar gibi önemli eşyaları yanlış yere koyarlar. Bir yere gidecekler zaman evden neden çıktıklarını unuturlar.
  • Mekansal oryantasyon bozukluğu: Alzheimer hastaları başlangıçta tanıdık olmayan bir ortamda (örneğin yer değiştirirken veya tatildeyken) uyum sağlamakta zorluk çekerler. Daha sonra tanıdık çevrelerde bile sorunlar ortaya çıkar. Hastaların kendi evlerinin yolunu bulamamaları mümkündür.
  • Zaman deneyimi bozuklukları: Haftanın günleri, içinde bulunulan ay ve hatta takvim yılını karıştırırlar. Bazen olayların kronolojik sırasını kaybederler veya hiç hatırlamazlar. Kendilerini tekrar genç görürler veya aniden kendi çocuklarını kardeşleri, eşleri veya ebeveynleri olarak düşünürler.
  • Günlük faaliyetler artan sorunlara neden olur ve günlük faaliyetlerini yapamayacak duruma gelirler.
  • Hastanın kelime dağarcığı azalır, cümle kuramaz veya düşünemez hale gelirler.
  • Alzheimer hastaları karmaşık olan cümleleri ve uzun cümleleri anlayamazlar veya üst üste durmadan konuşamazlar. Kısa ve öz konuşmaları anlar ve o şekilde konuşurlar.

Alzheimer Nedenleri Nelerdir?

Alzheimer beyinde bulunan sinir hücrelerinde olağandışı protein birikmesiyle oluşmaktadır. Ayrıca yaşlılıkta asetilkolin üreten beyin hücrelerinin sayısında hafif bir azalma normaldir ancak Alzheimer hastalığında beynin hızlanan yıkımının kesin nedeni bilinmemektedir. Alzheimer oluşumunu tetiklemek için birçok risk faktörünün birlikte çalışması gerekmektedir. Yaş ve kalıtsal faktörlerin Alzheimer hastalığının gelişme olasılığı üzerinde büyük bir etkisi olduğuna inanılmaktadır. Bununla birlikte  ileri yaşlarda ortaya çıkan Alzheimer hastalıklarının çoğunda kalıtım özel olarak kanıtlanmamıştır.

 Alzheimer Teşhisi Nasıl Konulur?

Alzheimer teşhisinde tek bir tıbbi tanı yeterli değildir. Birçok test yapılması gerekmektedir. Bunlar: beyin görüntülenmesi, zihinsel testler, kan testleri ve nörolojik görüntülemedir. Ayrıca hastanın yaşam öyküsü dikkatli bir şekilde dinlenmelidir. Testler incelendikten sonra bir geriatri uzmanı tarafından teşhis konulur ve tedavi sürecine başlanır.

Alzheimer Tedavisi Nasıl Yapılır?

Alzheimer teşhisi konulan hastalarda tedavi; hastanın yaşı, hastalığın ilerleme durumu ve hastada bulunan diğer hastalıklar göz önünde alınarak kişiye özgü olarak planlanır.

Alzheimer hastalığı ne yazık ki kesin olarak tedavi edilmemektedir. Yalnızca hastada meydana gelen semptomların azalması veya hastalığın ilerlemesinin yavaşlatılması için birtakım tedaviler/uygulamalar yapılabilir.

Alzheimer hastalarının evinde önemli püf noktalara dikkat ederek düzenlemeler yapılmalıdır, özellikle hatırlamayı kolaylaştırıcı önlemler alınabilir. Mesela odanın belli başlı yerlerine yapıştırılacak notlar veya dikkat çekici işaretler hastanın hafızasına olumlu anlamda etki edebilir. Ayrıca hasta, hafızasını güçlendirmek için bilişsel stimülasyon terapileri gibi toplu olarak ya da bireysel uygulanabilen psikiyatrik terapilere katılabilir, bu sayede hafızasının güçlenmesine ve konuşma becerilerinin korunabilmesine katkı sağlar.

Biz Kimiz ?

Bilge Bakımevi olarak hedefimiz; Bizi tercih eden misafirlerimizi ve bize güvenip yakınlarını bizlere emanet eden kişileri her şekilde rahat ettirmektir.
Peki Bilge Bakımevi olarak bizleri tercih eden değerli misafirlerimiz için neler yapıyoruz?
Kurumumuzda düzenlediğimiz Sosyal Faaliyetler  ile misafirlerimizin sıkılmamalarını sağlıyor, daha keyifli vakit geçirmelerini amaçlıyoruz.

Hobi Faaliyetleri ile misafirlerimizin vakit geçirirken en çok keyif aldığı, mutluluk duyduğu hobilerini öğrenip, onların hobilerini gerçekleştirmesine olanak veriyoruz.
Düzenli Olarak Doktor Kontrolü ile misafirlerimizin var olan hastalıklarını tedavi ediyor, hastalık sürecini takip ediyoruz, oluşabilecek hastalıklara karşı önlem alıyoruz.
7/24 Profesyonel Hemşire Desteği ile gerekli durumlarda misafirlerimizin yanında hazır bulunuyoruz.

Misafirlerimizin Kişisel Bakım İhtiyaçlarını kendilerini her daim temiz ve mutlu hissetmeleri için, elimizden gelen her şeyi yapıp, kişisel bakım ihtiyaçlarının en ince ayrıntılara kadar dikkat ediyoruz.
Düzenli İlaç Takibi ile sevgili misafirlerimizin kullanmış oldukları ilaçları aksatmamasına, saati saatine içmesine yardımcı oluyoruz.
Diyetisyen Desteği vererek, kişiye özel hazırlanmış beslenme şekliyle misafirlerimizin daha sağlıklı beslenmelerine olanak sağlıyoruz.

Sürekli Bakım Hizmeti desteğimizle her an yanlarında olup bakımlarını en iyi şekilde gerçekleştiriyor, bu konuda ayrıca büyük özen ve duyarlılık gösteriyoruz.

Psikolog desteği vererek, alanında başarılı olan Sosyal Hizmet Uzmanımız ile, misafirlerimizin en iyi, en mutlu ruh halinde olmalarını sağlıyor, depresyona girmemeleri, kendilerini yalnız ve üzgün hissetmemeleri için Bilge Bakımevi ve çalışanları olarak oldukça gayret gösteriyoruz.
Emanet: Türkçe kelime karşılığı geçici olarak birine bırakılan kimsedir. Bizler ise hem hastasını/yakınını hem de kendini bize güvenip emanet eden değerli misafirlerimize/misafir yakınlarımıza ‘hoş geldiniz, mutlu olun, gitmeyin hep bizimle kalın’ diyoruz.
Amacımız her zaman gönülleri hoş etmek, yaptığımız işi hakkıyla yapmak ve karşılıklı huzur içinde yaşamaktır. Sizler mutlu oldukça bizler de mutlu olacağız.
Bandırma huzurevleri arasında seçim yapmakta kararsız kaldıysanız iletişim bilgilerimizden bizlere ulaşıp gelip bakım evimizi ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca İzmir’de huzurevi arayışınız var ise gelip misafirimiz olabilirsiniz.
Bakımevi olarak bizleri tercih ettiğiniz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.  Sağlıklı günler dileriz.

Bilge Bakımevi

NEREDEYİZ115/3 Sok. B.Blok No:3/1 Erzene Mahallesi Bornova/İZMİRMailinfo@bilgebakimevi.comSABİT0 (232) 290 09 83CEP 0 (533) 375 09 83
Aydınlatma Metini
Aydınlatma Metini

© BİLGE İLERİ YAŞ BAKIM VE YAŞAM EVİ - 2019