pakinson nedir

Parkinson Hastalığı Nedir?

Parkinson hastalığı geri dönüşü olmayan sinir ölümlerine yol açan, tedavi edilemeyen progresif nörodejeneratif (beyin hücrelerinde meydana gelen ölümlerden dolayı sürekli ilerleyen, tedavi edilemez hastalıklar) bir hastalıktır. Beyinde bulunan sinir hücrelerinin birbiri ile haberleşmesini sağlayan birtakım kimyasal iletkenler vardır. Bu iletkenlerin en çok bilinenleri dopamin ve serotonindir. Parkinson hastalığı ise beyinde bulunan bu iletkenlerin (dopamin) bozulması sonucu ortaya çıkar.

Parkinson Hastalığının Nedenleri

Beyinde bulunan dopaminin az salgılanması nedeni ile parkinson hastalığı oluşur. Kalıtımsal faktörler ve kimyevi maddeler ( Aerosoller, yangın söndürücüler, gaz kartuşları, basınçlı hava, hidrokarbon gazı ile çalışan cihazlar, gübre amonyak çözeltisi gibi) dopamin eksikliğine neden olup, parkinson hastalığına zemin oluşturmaktadır.

Parkinson Hastalığı Belirtileri

Parkinson olan hastalarda ortak bazı belirtiler gözlemlenmiştir. Parkinson hastalığının belirtileri arasında; en çok karşılaşılan belirti ‘ ellerde ve ayaklarda titreme’ , günlük yapılan hareketlerde kısıtlılık, konuşmanın bozulması, kasların kasılması, kaslarda sertleşme durumunun gözlemlenmesi, uyku düzeninde bozulma (uyuyamama, erken uyanma), unutkanlık, yutmada zorlanma, dengede duramama, tek başına hareket edememe gibi birtakım bulgular ile kendini belli etmektedir.

Hastaliginin Tedavisi Nasil Uygulanir

Parkinson Hastalığının Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Parkinson hastalığı kesin olarak tedavisi bulunmayan bir hastalıktır. Yalnızca hastalığın ilerlemesinin durdurulmasını amaçlanarak ilaç tedavisine başlanmaktadır. İlaç tedaisi ile beyinde az salgılanan dopaminin fazla salgılanması amaçlanır. Bir nevi beyin sinir hücrelerinde oluşan dopamin eksikliği kapatılmaya çalışılır. Parkinson hastaları günlük yaşamlarında hareket kısıtlılığı, uzun süreli titreme gibi sorunlar yaşadığı için yaşam kaliteleri oldukça düşmektedir. Parkinson hastaları yaşam kalitelerini artırmak için beyin pili ameliyatı araştırmasına girer. Parkinson hastaları için beyin pili ameliyatı ile hastalar yaşam kalitesini yükseltebilirler.

 

Parkinson Hastalığında Beyin Pili Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Parkinson hastası olan kişi hastaneye başvurur, gerekli bilgileri edindikten sonra hastaya Beyin MR’ı çekilir. MR’da hastada oluşan bulgulara göre, pilin koyulacağı yer belirlenir. Beyin pili ameliyatı olacağı sabah hastanın beyin tomografisi çekilir. Hastaya lokal anestezi verilerek hasta uyanıkken operasyon başlar. Beyin pili takılacak olan  hastayla operasyon boyunca durmadan konuşulur. Hastanın bulgularında değişiklik olana kadar belirli koordinatları elektrot gönderilir. Hastanın bulgularında olumlu değişiklik görüldüğü an, gelinen noktaya 2 adet elektronik çubuk(elektrot) yerleştirilir. Elektrotlar yerleştirildikten sonra hasta uyutulur. Yerleştirilen elektronik çubuklar deri altından köprücük kemiğinin altına yerleştirilen pille uzatma kablosu yardımı ile bir araya getirilir.

Beyin Pili Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Risksiz ameliyat yoktur. Beyin pili ameliyatında ise; beyinde enfeksiyon, beyin kanaması, damar tıkanıklığı, bacaklarda ve kollarda güçsüzlük, depresyona girme, görmede bozulma (görme keskinliğinin azalması) gibi %1-%2 oranında gözlemlenen riskleri vardır.

Beyin Pilinin Parkinson Hastalığına Nasıl Faydası Olur?

Parkinson hastaları, hastalığın tedavisine başladığı ilk zamanlarda bulgularda azalma görmek için belirli ilaç kullanılır. Kullanılan bu ilaçlar ise istenmeyen yan etkileri (diskinezi: istemsiz kasılmalar) beraberinde getirir. Beyin pili ameliyatı sonrası alınan ilaçlarda azalma olacağı için bu yan etkiler ortadan kalkar ve hasta günlük yaşamında daha rahat hareket etmeye başlar, yaşam kalitesini yükseltir.

Beyin Pili Başka Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Beyin pili yalnızca parkinson hastalığında değil, beyin sinir hücrelerinde oluşan hasara bağlı olarak birçok hastalıkta kullanılabilir.

Epilepsi, kronik ağrılar, depresyon, tourette sendromu (tik rahatsızlığı), distoni (vücutta kasılmalar), esansiyel tremor (ailevi titreme bozukluğu), OKB (halk arasında takıntı hastalığı olarak bilinen: obsesif kompulsif bozukluk) gibi hastalıklarda beyin pili kullanılır.

Beyin Pili Hastaları Nasıl Takip Edilir?

Ameliyattan sonra ameliyatı yapan hekimler tarafından uzaktan kumanda gibi aletlerle hastanın takibi yapılır.

Parkinson Hastalığı Tanı Yöntemleri

Parkinson hastalığının tanısı belirli kan testleri veya tomografi gibi beyin görüntülenmesi ile konulamaz. Yalnızca hastanın yaşam öyküsü dinlenir ve hastanın fiziksel olarak hareketleri ölçülür. Belirtiler parkinsonizm hastalığıyla benzer olduğu için hastanın tüm bulguları doktoruna olduğu gibi aktarılmalıdır.

Parkinson Hastaligi Tani Yontemleri

Parkinson Hastalığı Tedavi Yöntemleri

Parkinson her ne kadar tedavisi mümkün olmayan bir hastalık görünsede birtakım ilaç doktorlar tarafından reçete edilerek hastalığın ilerlemesinin önüne geçilmesi amaçlanmıştır. İlaç kullanan hastaların ilaçların yan etkilerini yaşamaması için düzenli beslenmesi gerekmektedir.

Ayrıca ilaç tedavisinin yararının olmadığı zamanlarda doktorlar beyin pilini önermektedir. Beyin pili, ilaçların neden olduğu yan etkilerden kaynaklanan kas kasılmalarını en aza indirir.

Parkinson Tedavisinde Egzersiz İlaç Kadar Etkili

Egzersizler doğal dopamin artırıcıdır. Bu nedenle parkinson hastalarına egzersiz yapmaları önerilmektedir. İlaçla artırılması hedeflenen dopamin, düzenli egzersiz ile de artırılabilir. Hastanın hareket edebilme durumuna göre egzersiz seçilip düzenli olarak bu egzersizler tekrar edilmelidir. Beslenme düzenine ve uyku düzenine dikkat edilip, özen gösterilerek haftanın belirli günleri azar azar da olsa (minimum 5, maksimum 15 dakika) egzersiz yapılması dopamin seviyenizde belirgin bir artış gözlemlemenize neden olacaktır. Uzun saatler egzersiz yapmak dopamin seviyelerini düşürdüğü için uzun egzersizler parkinson hastalarına önerilmemektedir.

Biz Kimiz ?

Bilge Bakımevi olarak

Amacımız: Bize güvenip yakınlarını bizlere emanet eden kişileri ve bizleri tercih eden siz değerli misafirlerimizi  her şekilde memnun etmektir.

Bilge Bakımevi olarak bizleri tercih eden değerli misafirlerimiz için neler yapıyoruz?

  • Sürekli Bakım Hizmeti desteğimizle misafirlerimizin ruhsal ve bedensel olarak kendilerini kötü hissetmelerini önlüyor, hijyenlerine her zaman ekstra özen gösteriyoruz.
  • Psikolog desteğimiz ile alanında başarılı Sosyal Hizmet Uzmanımız ile birlikte, misafirlerimizin depresyona girmemesi, üzüntü duymamaları için terapilerle destek sağlıyoruz.
  • Misafirlerimizde var olan hastalıkları Düzenli Olarak Doktor Kontrolü ile takip edip, oluşabilecek hastalıkların önüne geçiyoruz.
  • Gerekli olabilecek her durumda 7/24 Profesyonel Hemşire Desteği ile misafirlerimizin yanında bulunuyoruz.
  • Değerli misafirlerimizin sıkılmamalarını ve onların daha hoş vakit geçirmeleri sağlamak için  Sosyal Faaliyetler düzenliyoruz.
  • Misafirlerimizin kendilerini her zaman temiz ve iyi hissetmeleri için Kişisel Bakım İhtiyaçlarını olabildiğince hassas davranarak yerine getiriyoruz.
  • Misafirlerimizin ilaçlarını aksatmamaları için Düzenli İlaç Takibi yapıyoruz.
  • Misafirlerimize Diyetisyen Desteği sağlayıp, kişiye özel hazırlanan beslenme şekliyle misafirlerimizin daha düzenli ve sağlıklı beslenmelerine olanak sağlıyoruz.
  • Hobi Faaliyetleri ile misafirlerimizin vakit geçirirken yapmayı en çok sevdiği uğraşlarını öğrenip onlara bu konuda destek oluyor eğlenceli ve huzurlu zaman geçirmelerini sağlıyoruz.

Ayrıca İzmir’de huzurevi arayışınız var ise gelip misafirimiz olabilirsiniz.

Bandırma huzurevleri arasında seçim yapmakta kararsız kaldıysanız iletişim bilgilerimizden bizlere ulaşıp gelip bakım evimizi ziyaret edebilirsiniz.

Bakımevi olarak bizleri tercih ettiğiniz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

‘’Emanet: Türkçe kelime karşılığı geçici olarak birine bırakılan kimsedir. Bizler ise hem hastasını/yakınını hem de kendini bize güvenip emanet eden değerli misafirlerimize/misafir yakınlarımıza ‘hoş geldiniz, mutlu olun, gitmeyin hep bizimle kalın’ diyoruz. ‘’

İsteğimiz her zaman gönülleri hoş etmek, yaptığımız işi hakkıyla yapmak ve karşılıklı huzur içinde yaşamaktır. Sizler mutlu oldukça bizler de mutlu olacağız.

Sağlıklı günler dileriz.

Bilge Bakımevi

NEREDEYİZ115/3 Sok. B.Blok No:3/1 Erzene Mahallesi Bornova/İZMİRMailinfo@bilgebakimevi.comSABİT0 (232) 290 09 83CEP 0 (533) 375 09 83
Aydınlatma Metini
Aydınlatma Metini

© BİLGE İLERİ YAŞ BAKIM VE YAŞAM EVİ - 2019